بررسی تصادفات جاده­ای در محورهای کوهپایه­ای و کوهستانی (مطالعه موردی: جاده سمنان - فولادمحله)

نویسنده

چکیده

زمینه: ایران با داشتن سالانه بیش از 23 هزار کشته و 300هزار مجروح در تصادفات جاده­ای، آمار بسیار بالایی نسبت به کشورهای جهان دارد. از میان عوامل مختلف در وقوع تصادفات که ایمنی و پایداری حمل و نقل جاده­ای را تحت تاثیر قرار می­دهد وقوع پدیده های اقلیمی است که بیشتر در جاده­های کوهستانی اتفاق می افتد.
روش تحقیق: در این مقاله اطلاعات و داده های تصادفات جاده­ای محور کوهپایه­ای و کوهستانی سمنان به فولادمحله به طول 90 کیلومتر از پلیس راه استان سمنان تهیه گردیده و مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته ها: در تجزیه وتحلیل آماری و توزیع فضایی از داده­های تصادفات رخ داده در سال­های 87 الی 89 مشخص گردید ارتفاعات و گردنه­ها نقش اساسی در بروز ناهنجاری­های اقلیمی و به دنبال آن افزایش خطر تصادفات جاده­ای در مقاطع کوهستانی دارد و از طرفی در شرایط مساعد جوی بیشترین فراوانی تصادفات مربوط به 10 کیلومتر اول جاده منتهی به سمنان به ویژه در پنج شنبه و جمعه بین ساعات 16 الی 18 در ماه­های گرم سال می­باشد که حجم ترافیک به دلیل سفر به سکونتگاه های ییلاقی شمال سمنان در تعطیلات پایان هفته و سرعت بالای وسایل نقلیه در مقاطع کوهپایه­ای و دشت از عوامل فراوانی تصادفات می­باشد.

کلیدواژه‌ها